Szóbeli felvételi vizsga

Négy évfolyamos tagozat (0004, 0005)

Szóbeli felvételi vizsga időpontja: 2018. február 28 - március 8. 14:00-17:00

A helyi szóbeli vizsgát az időrendben behívott 8. évfolyamos felvételizők felvételi bizottság előtt teljesítik. A felvételi bizottság(ok) pedagógusai legfeljebb 15 perces beszélgetés formájában ismerkednek meg a felvételiző személyiségével, értékelik az általános iskolai ismeretanyagra építve a tanuló társadalomtudományi (magyar nyelv és irodalom, történelem) és természettudományi (fizika, kémia, biológia) problémamegoldó, érvelő készségét, kommunikációs készségét és általános műveltségét.

Felkészülési idő 15 perc. Feleletidő: 15 perc.

A szóbeli vizsgára online regisztráció szükséges, a regisztrációs felület 2018. január 29-től február 25-ig lesz elérhető.

A szóbeli felvételi vizsga részei:

Történelmi/irodalmi szöveg értelmezése a hozzá kapcsolódó kreatív szövegalkotási feladat segítségével (pl. véleményalkotás, érvelés) az alábbi témakörökből.

• Történelem
    • Szent István államalapító tevékenysége
    • Hunyadi Mátyás uralkodói portréja
    • A nagy földrajzi felfedezések kora
    • Az 1848-as forradalom és szabadságharc Magyarországon
    • A II. Világháború jellemzői
  • Magyar irodalom
    • Petőfi Sándor
    • Arany János
    • Kölcsey Ferenc
    • Vörösmarty Mihály
    • Ady Endre
    • Karinthy Frigyes

Természettudományos problémamegoldó feladat a fizika, kémia, biológia tantárgyak alapismereteiből, a következő témakörökből.

• Biológia témakörök:
    • Az élő és élettelen környezet kapcsolata, kölcsönhatások
    • Az egyes növénycsoportok általános felépítése és életfolyamatai
    • Az egyes állatcsoportok általános felépítése és életfolyamatai
    • Az emberi test felépítése és életfolyamatai
    • Az ember egészsége
  • Kémia témakörök:
    • Az anyagi rendszerek általános jellemzői
    • Az anyagokat alkotó részecskék és kapcsolatuk
    • Mindennapi anyagaink tulajdonságai
    • Kémiai átalakulások csoportosítása és jellemzői
    • Általános környezetvédelmi problémákű
  • Fizika témakörök:
    • Hőmérséklet, halmazállapotok (hővezetés, olvadás/ fagyás, párolgás, forrás/lecsapódás, termikus kölcsönhatás)
    • A fény (a fény terjedése/ visszaverődése, gömbtükrök, a fény törése, lencsék, prizmák, a látás, optikai eszközök)
    • Az energia (energia, energiaforrások, energiaigények, az energiafogyasztás környezeti hatásai, gépek)
    • Kölcsönhatások  erő, erő fajtái, nyomás/ légnyomás/ hidrosztatikai nyomás, közlekedőedények, Arkhimédész törvénye, úszás/ lebegés/ merülés)
    • Elektromosságtan (elektrosztatikai alapismeretek, egyenáram, áramköri alapmennyiségek, Ohm törvénye, fogyasztók soros/ párhuzamos kapcsolása, teljesítmény, hőhatás)

Nyolc évfolyamos tagozat (0009)

Szóbeli felvételi vizsga időpontja: 2018. február 22-27. 14:00-17:00

A helyi szóbeli vizsgát az időrendben behívott 4. évfolyamos felvételizők felvételi bizottság előtt teljesítik. A felvételi bizottság(ok) pedagógusai legfeljebb 15 perces beszélgetés formájában ismerkednek meg a felvételizők személyiségével, értékelik az első négy iskolai év ismeretanyagára építve a tanuló logikai-problémamegoldó, hangos olvasási, szövegértési és szövegalkotási készségeit, kommunikációs készségét, általános műveltségét.

Felkészülési idő nincs. Feleletidő:10-15 perc

A szóbeli vizsgára online regisztráció szükséges, a regisztrációs felület 2018. január 29-től  február 19-ig lesz elérhető.

A szóbeli felvételi vizsga részei:

• Ismeretlen szöveg hangos olvasása és értelmezése, kreatív feladat – szóbeli szövegalkotás (pl. a szöveg befejezése, véleményalkotás, kérdésfeltevés)
  • Logikai, természetismeret feladat megoldása